Opråb

Privatansatte byrødder er en mangelvare: Der er brug for en kulturændring

11. juni 2017

Byrådsmedlemmer med job i det private er en mangelvare, og der er brug for en oplysende indsats overfor det private erhvervsliv for at ændre ubalancen, lyder det fra ekspert.

Du skal have abonnement for at læse videre

Gratis prøveabonnement

Tegn abonnement

Sorter efter:   nyeste | ældste | flest stemmer
Jette Julius Kristiansen
Før kommunesammenlægningerne, kunne det godt kombineres at sidde i et byråd, og være ansat i privat virksomhed selvom der også dengang var en del møder. Men mødefrekvensen var dog ikke så høj som nu, og de kunne som oftest lægges sidst på dagen. Efter kommunesammenlægningerne eskalerede mødefrekvensen. Samtidig med det faktum, at møderne ofte ligger / starter midt på dagen ofte 2/3/4 gange om ugen. Samtidig med, er der kultur for at afholde dialogmøder med forskellige interesseorganisationer, foreninger, råd og nævn. For ikke at nævne alle de møder der følger med fra kommune, region og landsdækkende organisationer ( KL, landsforeningsmøder,… Læs mere »
Byrådsmedlem Lone Madsen

Jeg er fuldstændig enig, langt de fleste byrødder består af offentligt ansatte lærer, pædagoger, ledere og ansatte i jobcentre og andre offentlige institutioner og administrationer. Og de få private ansatte byrødder bliver derfor i mindretal, hvilket naturligvis giver en skævvridning i det politiske arbejde.

wpDiscuz

Centerleder til Misbrug & Udsatte området

Center for Misbrug & Udsatte området i Esbjerg Kommune søger ny centerleder pr. 1. november 2017

Leder til Byggesag og ejendomsskat

Vi har travlt og er i centrum af udviklingen. Vi har brug for den helt rigtige leder til at stå i spidsen for vores hold af dygtige og engagerede medarbejdere

Analysestærk økonomikonsulent

Solrød Kommune skal stå stærkere på effektiviserings- og styringsdagsordenen, og vi har derfor brug for en økonomikonsulent mere. Kan du lide at udvikle økonomisk styring, men samtidig være forankret i den normale drift, så vil du være et godt bud på vores nye økonomikonsulent

Konsulent til kontrolenhed

Kan du acceptere snyd med sociale ydelser?

2 Økonomikonsulenter

Esbjerg Kommunen søger 1 økonomikonsulent der brænder for: Budgetlægning og økonomistyring Regnskab og økonomistyring

Stabschef til Ældre- og Handicapforvaltningen

Har du mod på faglig udvikling uden at gå på kompromis med sikker drift? Er dit perspektiv strategisk og helhedsorienteret? Vil du arbejde med politisk effektstyring? Så er du måske Ældre- og Handicapforvaltningens (ÆHF) nye stabschef for økonomi og HR!

Chef for Bibliotek, Borgerservice og Fritid

Horsens Kommune søger en chef til en nyetableret organisation der dækker Bibliotek, Borgerservice og Fritid.

Planchef

Vores planchef gennem knapt 4 år er blevet Teknisk Direktør i en nærliggende kommune. Derfor søger vi nu en afløser

Leder af Natur og Miljø

Halsnæs Kommune søger en ny leder for vores Natur- og Miljøafdeling. Du vil få ansvar for 10 dygtige og engagerede medarbejdere og være med til at præge en kommune, der er ambitiøs i sin natur- og miljøindsats

Leder til bibliotek, kulturhus og borger­service

Odsherred Kommune søger pr. 1. november 2017 en visionær og kulturskabende leder til BOK, som er en dynamisk og kompleks kulturinstitution, der rummer biblioteker, kulturhuse, galleri og borgerservice
Share16
Tweet
Share
+1
Email